Regional Municipality of Wood Buffalo

Report

2020 Proposed Games Legacy Grant Allocation

Information

Department:Legislative ServicesSponsors:
Category:Report

Attachments

  1. Printout
  2. 1. 2020 Games Legacy Grant Guidelines
  3. 2. 2020 Games Legacy Grant Summary
  4. 3. Recommended - Aidan Pilgrim
  5. 4. Recommended - Alberta Drama Festival Association
  6. 5. Recommended - Alexander Bai
  7. 6. Recommended - Ali M. Usman
  8. 7. Recommended - Andon Walker
  9. 8. Recommended - Angela Wang
  10. 9. Recommended - Anya Germain
  11. 10. Recommended - Brooke Lacey
  12. 11. Recommended - Drew Germain
  13. 12. Recommended - Ellie Germain
  14. 13. Recommended - Emma Nash
  15. 14. Recommended - Father J.A. Turcotte School
  16. 15. Recommended - Fort McMurray Fury U17B Soccer Team
  17. 16. Recommended - Fort McMuray Junior Oil Barons - Atom
  18. 17. Recommended - Fort McMurray Teachers Association
  19. 18. Recommended - Fort McMurray Thunder Volleyball 16U Girls
  20. 19. Recommended - Francois Marais
  21. 20. Recommended - Generation Competitive Dance Society
  22. 21. Recommended - Hanet MacGowan
  23. 22. Recommended - Jane Gibson
  24. 23. Recommended - Jerry Li
  25. 24. Recommended - Justin Shaw
  26. 25. Recommended - Kudakwashe Simbi
  27. 26. Recommended - Leah Reitz
  28. 27. Recommended - Liana Wheeldon
  29. 28. Recommended - Maryam Tsegaye
  30. 29. Recommended - Norfort Gymnastics Association
  31. 30. Recommended - Ptarmigan Nordic Ski Club
  32. 31. Recommended - Riley Brunet
  33. 32. Recommended - Saakshi Arvikar
  34. 33. Recommended - Sophia Aldaco Murayama
  35. 34. Recommended - St. Anne's School - Choir
  36. 35. Recommended - St. Anne's School - Drama Club
  37. 36. Recommended - Sydney Barry
  38. 37. Recommended - Tanner Fontaine
  39. 38. Recommended - Therese Greenwood
  40. 39. Recommended - Whitney Barker
  41. 40. Andrew Beaumount
  42. 41. Andrew Power
  43. 42. Cassidy Chaney
  44. 43. Chigoziem David Chijioke
  45. 44. Everest 2020
  46. 45. Fort McMurray Fire Department Men's Firefit (Men's)
  47. 46. Fort McMurray Mixed Martial Arts
  48. 47. MI Dance Junior Competitive Team
  49. 48. MI Dance Pre-Junior Competitive Team
  50. 49. MI Dance Pre-Teen Competitive Team
  51. 50. MI Dance Senior Competitive Team
  52. 51. MI Dance Teen Competitive Team
  53. 52. Sai Shankar
  54. 53. Women's FireFit Fort McMurray

Body

THAT $57,056 in Games Legacy Grants be allocated as follows:

Applicant

Total Funding

Recommended

1.

Aidan Pilgrim

$1,500

2.

Alberta Drama Festival Association

500

3.

Alexander Bai

381

4.

Ali M. Usman

165

5.

Andon Walker

494

6.

Angela Wang

424

7.

Anya Germain

1,500

8.

Brooke Lacey

1,500

9.

Drew Germain

1,500

10.

Ellie Germain

1,500

11.

Emma Nash

1,500

12.

Father J.A. Turcotte School

1,800

13.

Fort McMurray Fury U17B Soccer Team

1,969

14.

Fort McMurray Junior Oil Barons - Atom

3,000

15.

Fort McMurray Teachers Association

3,000

16.

Fort McMurray Thunder Volleyball 16U Girls

3,000

17.

Francois Marais

1,500

18.

Generation Competitive Dance Society

3,000

19.

Hanet MacGowan

1,500

20.

Jane Gibson

435

21.

Jerry Li

586

22.

Justin Shaw

1,260

23.

Kudakwashe Simbi

185

24.

Leah Reitz

1,500

25.

Liana Wheeldon

1,500

26.

Maryam Tsegaye

1,225

27.

Norfort Gymnastics Association

3,000

28.

Ptarmigan Nordic Ski Club

3,000

29.

Riley Brunet

1,500

30.

Saakshi Arvikar

155

31.

Sophia Aldaco Murayama

1,500

32.

St. Anne’s School - Choir

3,000

33.

St. Anne’s School - Drama Club

3,000

34.

Sydney Barry

992

35.

Tanner Fontaine

1,500

36.

Therese Greenwood

1,485

37.

Whitney Barker

1,500

Total:

$ 57,056

 

Meeting History

Nov 28, 2019 9:00 AM Video Council Special Council Meeting

Deanne Bergey, Director, Community Services, and Toni Elliott, Senior Manager, Community Services, provided background information on the grant application and recommendation process.

Pecuniary Interest

Councillor P. Meagher declared a pecuniary interest with the upcoming agenda item and exited the meeting at 9:23 a.m.

Return

Councillor P. Meagher returned to the meeting at 9:28 a.m.

RESULT:CARRIED [7 TO 0]
MOVER:Sheila Lalonde, Councillor
SECONDER:Mike Allen, Councillor
FOR:Don Scott, Mike Allen, Bruce Inglis, Sheila Lalonde, Verna Murphy, Jeff Peddle, Jane Stroud
PECUNIARY INTEREST:Phil Meagher
ABSENT:Krista Balsom, Keith McGrath, Claris Voyageur