Regional Municipality of Wood Buffalo

Report

Committee Appointments - Wood Buffalo Downtown Revitalization Advisory Committee and Wood Buffalo Waterfront Advisory Committee

Information

Department:Legislative ServicesSponsors:
Category:Report

Attachments

  1. Printout
  2. Att. 1 - COUNCIL COMMITTEE APPOINTMENTS (This file has not yet been converted to a viewable format)

Body

THAT the Committee Appointments, as outlined in Attachment 1 - Committee Appointments, be approved effective immediately.

Meeting History

Nov 19, 2019 4:00 PM Video Council Meeting

Sonia Soutter, Senior Legislative Officer, presented the report on the appointments to the Wood Buffalo Downtown Revitalization Advisory Committee and the Wood Buffalo Waterfront Advisory Committee.

MOTION:

THAT the following Committee Appointments be approved effective immediately.

Wood Buffalo Downtown Revitalization Advisory Committee

· Brianne English, Oil and Gas Industry;

· Carolyn Evancio, Seniors Representative; and

· Jean Marc-Guillamot, Business Community to December 31, 2020.

· Cheryl Golosky, Indigenous Representative;

· Owen Erskine, Recreation, Culture and Heritage;

· Sheri Pidhirney, Business Community; and

· Trent Keough, Education Sector to December 31, 2021.

· Melanie Walsh, Community Development sector;

· Renee Mouland, Public-at-Large;

· Roy Williams, Land Development Industry; and

· Todd Hillier, Safety and Security sector to December 31, 2022.

Wood Buffalo Waterfront Advisory Committee

· Joanne Singer, Public-at- Large;

· Kimberly Hooper, Oil and Gas Industry;

· Michael Sieger, Land Development Industry; and

· Sunita Sanker-Clarke, Recreation Representative to December 31, 2020.

· Bill Loutit, Indigenous Representative;

· Liana Wheeldon, Culture (Arts, Culture & Heritage);

· Mark Arthur, Seniors Representative; and

· Will Collins, Business Community to December 31, 2021

· Cathy Drier, Public-at- Large;

· Gaylene Weidlich, Community Development Sector;

· Sean Robertson, Safety and Security Sector to December 31, 2022

RESULT:CARRIED [UNANIMOUS]
MOVER:Krista Balsom, Councillor
SECONDER:Keith McGrath, Councillor
FOR:Don Scott, Krista Balsom, Bruce Inglis, Sheila Lalonde, Keith McGrath, Phil Meagher, Verna Murphy, Jeff Peddle, Jane Stroud, Claris Voyageur
ABSENT:Mike Allen